Gramy zmysłami
„Gramy zmysłami- projekt sensoryczny”
Koordynator: Katarzyna Tusiewicz
Nauczyciele biorący udział w projekcie:
Agnieszka Pietrasik, Hanna Miller-Wąsowska, Joanna Wardziak
Grupy objęte projektem: Klasy „0”
Czas trwania: w okresie od października 2022 - do maja 2023
Cele projektu:
Głównym celem projektu „Gramy zmysłami” jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Tworzenie odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej.
Cele szczegółowe:
· Poszerzanie i wzbogacanie wiedzy na temat integracji sensorycznej i zmysłów;
· Wielozmysłowe postrzeganie świata przez dzieci;
· Rozbudzenie kreatywności w realizacji zadań;
· Stymulowanie wszystkich zmysłów w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych;
· Tworzenie warunków do kształtowania przez dzieci świadomości własnego ciała;
· Współpraca nauczycieli i dzieci poprzez wspólną wymianę doświadczeń.
Metody pracy:
· działania praktycznego
· doświadczeń i eksperymentowania
· pokazu i obserwacji
· ekspresyjna
· warsztatów sensoplastycznych i sensorycznych
Formy pracy:
· indywidualna
· grupowa
· zespołowa
Opis zasad projektu:
Biorąc udział w projekcie, nauczyciel zobowiązuje się realizować zabawy, zajęcia, bądź tworzyć pomoce dydaktyczne w tematyce danego miesiąca. Ogólne ujęcie problematyki pozwala na realizację projektu w sposób kreatywny, innowacyjny, a poza tym mogący dopasować się do tematyki zajęć w grupie 6-latków. Pomaga również w dopasowywaniu realizowanych zadań do możliwości dzieci.
Będą to zajęcia sensoryczne, sensoplastyczne, wpływające na stymulację zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku poprzez wykorzystanie bezpiecznych produktów spożywczych. W trakcie zajęć dzieci doświadczają ciekawych zjawisk łączenia produktów różnej faktury, mieszają je, przelewają, przesypują, przy czym są kreatywne. Jest to twórcza zabawa, która wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu, dzięki czemu sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle dzieci i dorosłych.
Działalność sensoryczna ma także właściwości terapeutyczne: uspokaja, odpręża, rozładowuje napięcie emocjonalne i mięśniowe. Zajęcia z elementami sensoplastyki ułatwiają nawiązywanie kontaktu emocjonalnego oraz przyczyniają się do budowania właściwych relacji a także uczą współdziałania w grupie rówieśniczej.
Innowacyjne działania przyczynią się do wspomagania wszechstronnego rozwoju osobowości dzieci przez pobudzanie i usprawnianie procesów percepcji wizualnej oraz działalności plastycznej.
Zajęcia projektowe będą realizowane raz w miesiącu.
Zadania do zrealizowania w ramach projektu:
Październik – Sensoryczny spacer
Dzieci podczas spaceru oglądały chmury, szukały kolorów jesieni, pobudzały przy tym zmysł wzroku, dotyku.. i wspaniale się bawiły.
Listopad – Sensoryczna matematyka
Dzieci podczas realizacji tego zadania, tworzyły zbiory, porównywały ich wielkość, utrwalały również poznane figury geometryczne.
Grudzień – Sensoryczne ozdoby świąteczne
Dzieci zdobiły pierniczki i dekorowały choinkę na korytarzu własnoręcznie wykonanymi gwiazdkami.
Styczeń – Wzrok
Jak działa zmysł wzroku? Jak można go oszukać? Na te pytania dzieci szukały odpowiedzi podczas realizowania tego zadania. Eksperymenty z mieszaniem barw (przenikanie kolorów, kolorowa tęcza, deszcz w słoiku, mieszanie kolorów, kolorowe wulkany), teatrzyk cieni.
Luty – Slime/glut
W lutym było przed nami nie lada wyzwanie. Tworzyliśmy różne slime, ciepły śnieg (z mąki ziemniaczanej i oleju) ciecz nienewtonowską, stworki z plastiku robiące pianę i zabawy z pianą.
Marzec – Sensoryczne kodowanie
Kwiecień – Smak i węch
Maj – Ścieżka sensoryczna