Wyprawka dla klas "0"
Ekologiczny Piknik Rodzinny
15.06.2023 odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zorganizowany na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Romualda Traugutta w Mrozach.
Podczas pikniku przygotowano 11 stanowisk o różnej tematyce ekologicznej. Uczestnicy pikniku mogli zwiedzić pokój zagadek – Escape Room- w którym rozwiązywali zagadki związane z tematyką czystego powietrza. Sprawdzić swoją wiedzę o ekologii grając w koło fortuny. Dla gości przygotowano także stoiska z grami planszowymi xxl, puzzlami oraz zorganizowano zabawy związane z zagadnieniami z zakresu ekologii, ochrony środowiska i segregacji odpadów. Uczestnicy korzystając z technologii VR bmogli wziąć udział w cyfrowej wspinaczce i zobaczyć piękno otaczającego świata z bardzo wysoka. Instruktor przed wirtualną wspinaczką przeprowadził mini pogadankę wraz z zagadkami: jak dbać o czyste powietrze, jak segregować odpady, jak dbać o wodę, czym jest bioróżnorodność.
Każdy już chyba wie czym jest OZE, ponieważ podczas pikniku można było poznać tajemnice związane z odnawialnymi źródłami energii. Goście mieli możliwość stworzenia ekologicznej biżuterii czy też zaopatrzenia się w ekologiczne bomby pełne nasion. W trakcie pikniku przeprowadzono również konkursy sprawdzające wiedzę z zakresu ekologii, ochrony środowiska w których najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody. Dla uczestników pikniku przygotowano również poczęstunek, także złożony z produktów ekologicznych.
25
Światowy Dzień bez Tytoniu 2023
Światowy Dzień bez Tytoniu 2023
Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień bez Tytoniu w 1987 r., aby zwrócić uwagę świata na epidemię tytoniową oraz możliwość uniknięcia zgonów i chorób, które ona powoduje. Co roku obchody tego święta mają na celu informowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, działaniach WHO w walce z epidemią tytoniową oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i życia swojego oraz przyszłych pokoleń.
Hasło na 2023 rok – Uprawiaj żywność, nie tytoń
Uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy blokuje próby zastąpienia uprawy tytoniu innymi uprawami, przyczyniając się do światowego kryzysu żywnościowego. Kampania prowadzona przez WHO z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu zachęca rządy do zaprzestania dopłat do upraw tytoniu i wykorzystania zgromadzonych w ten sposób oszczędności do wspierania rolników w przejściu na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawiają bezpieczeństwo żywieniowe ludności. Rekordowa liczba 349 milionów ludzi w 79 krajach stoi w obliczu zagrożenia brakiem żywności, wielu z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w ponad 30 krajach na kontynencie afrykańskim. Wiele z tych krajów wykorzystuje duże obszary żyznej ziemi do uprawy tytoniu zamiast zdrowej żywności. Kraje uprawiające tytoń często borykają się z negatywnymi skutkami ekonomicznymi wynikającymi z niekorzystnych skutków zdrowotnych, środowiskowych i społecznych uprawy tytoniu. W wielu przypadkach waluty obce uzyskane z eksportu tytoniu są wykorzystywane do importu żywności. Uprawa tytoniu powoduje zły stan zdrowia rolników i pracowników rolnych oraz nieodwracalną utratę cennych zasobów środowiska, takich jak źródła wody, lasy, rośliny i gatunki zwierząt.
Gdzie i jak uprawia się i suszy tytoń?
• Tytoń jest uprawiany w ponad 124 krajach jako uprawa dochodowa, wykorzystując ok. 3,2 miliona hektarów żyznej ziemi.
• Trzech największych producentów liści tytoniu (Chiny, Brazylia i Indie, w kolejności produkcji) odpowiada za ponad 60% światowej produkcji. Ponieważ przepisy zaostrzają się w krajach o średnich i wysokich dochodach, firmy tytoniowe coraz częściej przenoszą się do krajów afrykańskich, aby zwiększyć skalę produkcji tytoniu.
W jaki sposób uprawa tytoniu szkodzi zdrowiu rolników i ich rodzin?
• Choroba zielonego tytoniu. Aż 1 na 4 plantatorów tytoniu jest dotknięty chorobą zielonego tytoniu, zatruciem nikotyną. Choroba jest powodowana przez nikotynę wchłanianą przez skórę podczas dotykania liści tytoniu. Objawy obejmują nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy, zwiększone pocenie się, dreszcze, ból brzucha, biegunkę, osłabienie, duszność i inne.
• Narażenie na ciężkie chemikalia i nikotynę. Rolnicy uprawiający tytoń są codziennie narażeni na kontakt z pyłem tytoniowym i chemicznymi pestycydami. Rolnik uprawiający tytoń, który sadzi, uprawia i zbiera tytoń, może wchłonąć nikotynę odpowiadającą 50 papierosom dziennie. Ponadto hodowcy tytoniu często przenoszą szkodliwe substancje do domu na swoich ciałach, ubraniach lub butach, co prowadzi do wtórnego narażenia ich rodzin, zwłaszcza dzieci.
• Przewlekłe choroby płuc. Hodowcy tytoniu wdychają również duże ilości dymu tytoniowego podczas procesu peklowania, co zwiększa ryzyko przewlekłych chorób płuc i innych problemów zdrowotnych.
• Szczególnie narażone populacje. Kobiety i dzieci są często głównymi pracownikami zatrudnionymi przy produkcji tytoniu i dlatego są bardziej narażeni na zagrożenia zdrowotne związane z kontaktem z zielonymi liśćmi tytoniu i ciężkimi chemikaliami, a także narażeniem na dym tytoniowy podczas procesu peklowania. Szczególnie narażone są dzieci, ze względu na niską masę ciała w stosunku do proporcji nikotyny wchłanianej przez ich skórę. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na poronienie. Osoby skręcające ręcznie papierosy, zwłaszcza kobiety i dzieci, są narażone na pył tytoniowy, który wdychają podczas przechowywania tytoniu w domu i jego skręcania, co powoduje choroby układu oddechowego i inne problemy zdrowotne.
W jaki sposób uprawa tytoniu szkodzi środowisku?
• Intensywne stosowanie pestycydów. Uprawa tytoniu wymaga dużych zasobów i stosowania pestycydów oraz nawozów sztucznych, które przyczyniają się do degradacji gleby. Te chemikalia przedostają się do środowiska wodnego, zanieczyszczając jeziora, rzeki i wodę pitną. Grunty wykorzystywane pod uprawę tytoniu mają wówczas mniejszą zdolność do uprawy innych upraw, takich jak żywność, ponieważ tytoń zmniejsza żyzność gleby.
• Wylesianie. Uprawa tytoniu odpowiada za około 5% całkowitego wylesiania, dodatkowo przyczyniając się do emisji CO2 i zmian klimatycznych. Aby zrobić miejsce pod uprawę tytoniu, należy wyciąć drzewa i wykarczować ziemię. Do wyprodukowania 300 papierosów potrzeba mniej więcej jednego drzewa. Prowadzi to do pustynnienia i głodu, ponieważ w niektórych regionach brakuje żyznych gruntów pod uprawę żywności. Każdego roku oczyszcza się około 200 000 hektarów (ha) gruntów pod uprawę tytoniu i peklowanie, co odpowiada prawie połowie powierzchni Republiki Zielonego Przylądka (403 000 ha).
• Utrata różnorodności biologicznej. Uprawa tytoniu przyczynia się do fragmentacji siedlisk, co może osłabiać ekosystemy i przyczyniać się do utraty różnorodności biologicznej. Jest to również związane z degradacją gruntów lub pustynnieniem w postaci erozji gleby, zmniejszonej żyzności i produktywności gleby oraz zakłóceniem cykli wodnych. Wymywanie chemikaliów do pobliskich źródeł wody zabija ryby i wpływa na ludzi i zwierzęta, w tym bydło, które mają dostęp do tych wód.
W jaki sposób uprawa tytoniu zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu i żywieniu?
• Niedobór gruntów dobrej jakości. Wysokiej jakości grunty są coraz częściej wykorzystywane do uprawy tytoniu w krajach o niskich i średnich dochodach, zmniejszając ilość gruntów, które można by wykorzystać pod uprawy w celu wyżywienia ludzi.
• Ograniczony wybór alternatywnych upraw ze względu na brak rządowego wsparcia na rzecz odejścia od uprawy tytoniu.
• Degradacja gleby. Tytoń jako roślina i chemikalia wymagane do jej uprawy degradują glebę, a uprawa międzyplonowa – praktyka uprawy dwóch lub więcej upraw w bliskim sąsiedztwie – jest wyzwaniem, ponieważ gleba jest pozbawiona niezbędnych składników odżywczych dla produktywnego rolnictwa.
• Intensywność upraw. Tytoń to uprawa pracochłonna, której dojrzewanie zajmuje do 9 miesięcy, co utrudnia drobnym rolnikom uprawę roślin spożywczych w ciągu tego samego roku.
Jak uprawa tytoniu wpływa na dochody gospodarstw domowych rolników?
• Dług. Uprawa tytoniu wymaga dostępu do materiałów i usług, takich jak nasiona i nawozy na początku sezonu. Przemysł tytoniowy wypłaca zaliczki na te koszty, które są następnie odejmowane od ich płatności na koniec sezonu. W wyniku tego procesu rolnicy popadają w zależność i zadłużenie wobec międzynarodowych firm tytoniowych lub pośredników handlowych.
• Zaniżanie klasyfikacji i zaniżanie cen liści tytoniu. Drobni rolnicy w krajach o niskich i średnich dochodach uprawiają tytoń na podstawie umów prawnych z dużymi międzynarodowymi firmami, w których ceny i klasy (lub jakość) tytoniu są określane przez kupującego, pozostawiając rolnikom niewiele miejsca na negocjacje. Międzynarodowe firmy tytoniowe obniżają swoje koszty poprzez zaniżanie klasyfikacji liści tytoniu od rolników. Wykonawcy określają również koszty nakładów, które nieuchronnie są zawyżone, co jeszcze bardziej szkodzi rolnikom.
• Intensywność pracy. Uprawa tytoniu jest pracochłonna, wymaga od rolników i ich rodzin spędzania większości dnia na pielęgnacji roślin. Drobni rolnicy uprawiający tytoń zarabiają bardzo mało, biorąc pod uwagę wysiłek włożony w pracę. Badania pokazują, że uwzględniając wszystkie dni przepracowane przez każdego członka gospodarstwa domowego, uprawa tytoniu jest mniej opłacalna niż inne uprawy i byłaby bardziej wartościowa przy uprawie innych roślin.
• Koszt nakładów. Koszty nasion, nawozów, drewna opałowego oraz dzierżawy lub zakupu ziemi są drogie i często nie są uwzględniane przy ocenie opłacalności uprawy tytoniu.
• Koszty opieki zdrowotnej. Uprawa tytoniu powoduje problemy zdrowotne rolników, charakterystyczne dla uprawy tytoniu, takie jak choroba zielonego tytoniu, zwiększając ogólne koszty opieki zdrowotnej w gospodarstwie domowym.
W jaki sposób przemysł tytoniowy utrudnia rolnikom przejście na alternatywne uprawy?
• Uwięzienie rolników w pętli zadłużenia. Przemysł tytoniowy uzależnia rolników, oferując im np. pożyczki lub materiały potrzebne do uprawy tytoniu (nasiona i środki agrochemiczne). Często na podstawie ustaleń umownych z przemysłem tytoniowym rolnicy wpadają w błędne koło zadłużenia, nie mogąc uzyskać uczciwej ceny za swój produkt. Firmy tytoniowe wykorzystują sytuację braku kredytów dostępnych dla obszarów wiejskich.
W jaki sposób przemysł tytoniowy próbuje ukryć swoje oszukańcze taktyki związane z uprawą tytoniu?
• Wybielając swoje taktyki. Firma Philip Morris International (PMI) uruchomiła w 2022 r. program zerowego wylesiania i konwersji ekosystemów naturalnych w celu ochrony siedlisk przyrodniczych, w szczególności obszarów bioróżnorodności o znaczeniu globalnym i obszarów chronionych. Tymczasem tytoń odpowiada za około 5% całkowitego wylesiania.
• Systemy odpowiedzialności korporacyjnej. Przemysł tytoniowy utworzył kilka organizacji i programów, których celem jest wspieranie środków do życia społeczności uprawiających tytoń poprzez metody i programy dywersyfikacji upraw mające na celu poprawę standardów życia rolników. Wprowadzenie nowych upraw przy jednoczesnym kontynuowaniu uprawy tytoniu nie eliminuje ryzyka związanego z uprawą tytoniu. Wysiłki te odwracają uwagę opinii publicznej od rzeczywistych kosztów uprawy tytoniu, takich jak skutki zdrowotne, degradacja środowiska i ubóstwo.
• Udawanie, że chroni się dzieci, jednocześnie podtrzymując pracę dzieci. Szacuje się, że na całym świecie 1,3 miliona dzieci uczestniczy pracuje przy uprawie tytoniu. Dzieci z biednych gospodarstw domowych opuszczają szkołę, aby uczestniczyć przy uprawie tytoniu w swoich rodzinach i zwiększać dochody. Zadania te często obejmują mieszanie i stosowanie pestycydów, ręczne zbieranie liści tytoniu i przywiązywanie ich do suchych patyków oraz sortowanie i klasyfikowanie suszu tytoniowego, narażając dzieci zarówno na szkodliwe chemikalia, jak i nikotynę. Niemniej jednak przemysł tytoniowy stwarza fałszywe wrażenie, że walczy z pracą dzieci, podejmując tak zwane inicjatywy społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i samodzielnie zgłaszając swoje inicjatywy przeciwko pracy dzieci, które w dużej mierze opierają się na eliminacji pracy dzieci przy uprawie tytoniu (ECLT ) Fundacja, której członkami zarządu są przedstawiciele m.in. Japan Tobacco International (JTI), Imperial Brands i British American Tobacco (BAT).
• Lobbowanie z decydentami. Przemysł tytoniowy przeciwdziała kontroli wyrobów tytoniowych, w tym podwyżkom podatków od wyrobów tytoniowych, rzekomo chroniąc trudną sytuację pracowników w rolnictwie tytoniowym i zapobiegając kryzysowi gospodarczemu. W rzeczywistości spadek używania tytoniu jest na tyle powolny, że daje rolnikom wystarczająco dużo czasu na przejście na alternatywne uprawy.
W jaki sposób dotacje tytoniowe utrwalają brak bezpieczeństwa żywnościowego?
• W wielu krajach uprawiających tytoń rządy zapewniają bezpośrednie dotacje rolnikom uprawiającym tytoń. W niektórych z nich łatwo jest uzyskać pożyczki uprawne (lub uzyskać ubezpieczenie upraw) na uprawy tytoniu, czasem bez żadnych zabezpieczeń.
• Dotacje bezpośrednie często zachęcają i wpływają na decyzje rolników o uprawie tytoniu. W rezultacie produkuje się więcej tytoniu, niż może wchłonąć wolny rynek. Nie tylko osłabia to źródła utrzymania rolników, ale także kosztuje rząd więcej pieniędzy i obniża ceny tytoniu.
• Dostępne dane Światowej Organizacji Handlu pokazują, że kilka krajów w 2021 r. oferowało bezpośrednie dotacje tytoniowe, w tym niektóre kraje o wysokich dochodach, takie jak Stany Zjednoczone Ameryki i Szwajcaria (142,8 mln USD i 4,57 mln USD (4,2 mln Sw.fr.). Zaś w 2020 r. tylko rząd Macedonii wydał około 32 mln USD (30 mln EUR) na dotacje tytoniowe.
• Fundusze przeznaczone na wspieranie produkcji tytoniu mogłyby być wykorzystywane przez rządy w bardziej efektywny sposób na stymulowanie produkcji żywności.
Co robi WHO ?
Farmy wolne od tytoniu to wspólna inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia, Światowego Programu Żywnościowego oraz Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Rolnictwa, która została uruchomiona w Kenii. Inicjatywa ma na celu stworzenie sprzyjającego i wspierającego ekosystemu produkcji roślinnej i marketingu, aby pomóc rolnikom przejść od uprawy tytoniu do alternatywnych źródeł utrzymania. Około 1500 rolników przeszło na uprawę fasoli bogatej w żelazo, ale inne dobre alternatywy dla tytoniu to sorgo, proso i słodkie ziemniaki.
ZWYCIĘZCY KONKURSU „ZADANIE DLA SMYKA, GDZIE W MROZACH TA MATEMTYKA?”
Dzieci z grup 0 brały udział w konkursie w ramach projektu „Rosnę z matematyką”. Spośród wielu bardzo dobrych prac wyłoniono zwycięzców z dwóch kategoriach.
KATEGORIA „PRACA PLASTYCZNA”
PIERWSZE MIEJSCE – WIKTORIA GRĘZIAK, 0C
DRUGIE MIEJSCE – BARTOSZ GARSKI, 0B
TRZECIE MIEJSCE – LENA SEKULAR, 0B
KATEGORIA „POMOC DYDAKTYCZNA”
PIERWSZE MIEJSCE – MIROSŁAW SZELĄG, 0A
DRUGIE MIEJSCE – JUDYTA SĘKTAS, 0C
TRZECIE MIEJSCE – PRZEMYSŁAW MURAWSKI, 0B
Gratulujemy!
Nagrody w konkursie zostały zakupione w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację mBanku.
KATEGORIA „POMOC DYDAKTYCZNA”
I MIEJSCE - Mirek Szeląg
II MIEJSCE - Judyta Sęktas
III MIEJSCE - Przemek Murawski
KATEGORIA „PRACA PLASTYCZNA”
I MIEJSCE - Wiktoria Gręziak
II MIEJSCE - Bartek Garski
III MIEJSCE - Lena Sekular
SZKOLNY TYDZIEŃ PROFILAKTYKI
W dniach 24 –28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbywał się Szkolny Tydzień Profilaktyki. Głównym założeniem tej akcji było propagowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia, w tym dbanie o zdrowie psychiczne oraz upowszechnianie wiedzy na temat form pomocy w sytuacjach trudnych. W tych dniach gościliśmy specjalistów spoza szkoły, którzy w przystępny dla dzieci sposób zwracali uwagę na odpowiedzialność każdego z nas za własne zdrowie.
W poniedziałek 25 kwietnia w klasach I-III odbyły się zajęcia profilaktyczne na temat rozpoznawania i nazywania emocji. Uczniowie wysłuchali opowieści o złości, a następnie opracowywali własne sposoby radzenia sobie z tą trudną, ale niezwykle ważną emocją.
We wtorek uczniowie klas V-VI uczestniczyli w prelekcji pielęgniarki dotyczącej wpływu nikotyny oraz e- papierosów na organizm człowieka. Wychowankowie dowiedzieli się, czym jest uzależnienie oraz jakie są jego konsekwencje. Poznali trujący skład dymu tytoniowego oraz dowiedzieli się, że elektroniczne papierosy wcale nie są mniej szkodliwe dla zdrowia. Następnie tego samego dnia w naszej szkole gościliśmy pracownika socjalnego z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrozach, który przybliżył uczniom klas starszych specyfikę działania placówki oraz pracujących w niej osób. Dzieci poznały formy pomocy, jakie można uzyskać w GOPS w Mrozach. Uczniowie mieli także szansę uczestniczyć w zagadkach i konkursach zorganizowanych przez pracownika socjalnego.
Dnia 26 kwietnia (środa) od samego rana uczniowie z klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego pod okiem wychowawców przygotowywali stoiska ze zdrową żywnością. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w przyrządzaniu zdrowych przekąsek, które podziwiały zaproszone do naszej szkoły Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim - Pani Ewa Kowalska i Pani Lidia Padzik. Panie rozmawiały z dziećmi na temat zdrowych posiłków i higienicznych warunków ich przygotowywania. Ponadto Panie rozstrzygnęły konkurs w klasach I-III dotyczący przygotowania zdrowej przekąski. Zwycięzcą w tej konkurencji okazała się klasa IIIc. Z kolei uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie na przygotowanie plakatu z przepisem na zdrową przekąskę. Najlepszy plakat wykonała klasa IVa. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki oraz zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Czwartek 27 kwietnia był dniem, w którym odbywała się kontynuacja działań w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki. Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w prelekcji policjanta dotyczącej cyberprzemocy. Dzielnicowy Miasta i Gminy Mrozy, Kamil Wiercioch zwrócił uwagę na rodzaje przestępstw i wykroczeń, które najczęściej popełniane są w Internecie oraz podkreślił wagę odpowiedzialności za podejmowane w sieci działania. Szczególnie uczulił uczniów na zamieszczanie w Internecie obraźliwych komentarzy, wykorzystywanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody, rejestrowanie i udostępnianie filmów bez zgody osoby nagrywanej czy kradzieże baz danych lub tożsamości. Funkcjonariusz policji tłumaczył w jaki sposób być ostrożnym w kontaktach w sieci, po to aby nie stać się ofiarą cyberprzestępcy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadawali pytania. Fachowe porady, jakie otrzymali na pewno przydadzą się im w bezpiecznym serfowaniu po sieci oraz zwiększą ich czujność podczas korzystania z cyberprzestrzeni.
Ostatniego dnia (piątek) w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki odbyły się warsztaty dla uczniów klas I-III oraz uczniów klas IV-VI dotyczące udzielania pierwszej pomocy
przedmedycznej. Zajęcia z dziećmi klas młodszych prowadzone były przez Panią Joannę Wardziak. Z kolei uczniowie klas IV-VI szkoleni byli przez Żołnierzy 53. Batalionu Lekkiej Piechoty w Siedlcach. Wychowankowie poznali, w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy i jak można pomóc poszkodowanemu zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w chwili zagrożenia życia np. utraty przytomności. Utrwaliły podstawowe numery alarmowe oraz zasady wezwania pomocy przez telefon. Szczególnie cenne były ćwiczenia praktyczne przeprowadzone na profesjonalnym sprzęcie. Uczniowie mieli możliwość ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, przeprowadzenia resuscytacji, unieruchomienia kończyny czy zaopatrzenia rany. Dodatkową atrakcją była wizyta dzieci w karetce, gdzie mogły obejrzeć jej wyposażenie. Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności dzieci zapamiętają na długo, a w sytuacji, gdy będą potrzebne dobrze je wykorzystają.
Szkolny Tydzień Profilaktyki obejmował swoim działaniem także rodziców uczniów. Dnia 25 kwietnia o godz. 18.00 odbyły się warsztaty profilaktyczne dla rodziców prowadzone przez dr hab. M. Jędrzejko pt.: „Kiedy i dlaczego dzieci ryzykują? – profilaktyka zachowań ryzykownych. Wzmacnianie czynników ochronnych na poziomie rodziny. Rodzice jako wzory wychowawcze”. Poniżej znajduje się prezentacja udostępniona rodzicom przez prelegenta.
Następnie dnia 26 kwietnia rodzice mieli możliwość skorzystania z dnia otwartego (konsultacji) w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim w ramach akcji przeciwdziałania depresji i samobójstwom wśród dzieci i młodzieży.
Szkolny Tydzień Profilaktyki był zwieńczeniem dotychczasowych działań prowadzonych w tym zakresie przez pedagoga szkolnego, wychowawców i nauczycieli.
34
Informacje dotyczące szczepień profilaktycznych
Informacje dotyczące szczepień profilaktycznych są zawarte w poniższych ulotkach:
WSSE w Warszawie - Ulotka szczepienia skierowana do rodziców polskich
Szczepienia ulotka - niepożądane odczyny
Ulotka szczepienia oddziały położnicze
Informacje dotyczące szczepień profilaktycznych skierowanych do dzieci uchodźców z Ukrainy:
WSSE w Warszawie - Ulotka szczepienia skierowana do rodzicow z Ukrainy
Szczepienia - oddziały położnicze
Europejskie Tydzień Szczepień (24-30.04.2023 r.)
Życzenia
Konkurs dla dzieci z oddziałów przedszkolnych
Rosnę z matematyką
Startujemy z nowym projektem matematycznym dla zerówek! Dzięki dofinansowaniu Fundacji mBanku w naszej szkole będzie się wiele działo! Zapraszamy do śledzenia relacji na Facebooku oraz stronie internetowej szkoły.
Rekrutacja
Dokumenty do pobrania dostępne w zakładce "Rekrutacja".
Życzenia
Miejsca Pamięci w Gminie Mrozy
Listopad to czas zadumy, refleksji oraz pamięci. Pamięć mieszkańców gminy Mrozy o ludziach i wydarzeniach dla nich szczególnych, wyraża się przede wszystkim poprzez wracanie do śladów przeszłości. Uczniowie naszej szkoły starają się przekazać, że warto przypominać o ważnych miejscach pamięci w naszej okolicy, bo pamiętając o historii, łatwiej odnaleźć się i zrozumieć współczesność.
Zapraszamy do obejrzenia filmu "Miejsca Pamięci w Gminie Mrozy", który został zrealizowany w ramach zajęć "Laboratoria Przyszłości".
Co nowego w naszej szkolnej bibliotece?
Chcielibyśmy pochwalić się naszymi nowymi zakupami zrealizowanymi i dofinasowanymi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w kwocie 12.000 zł na zakup nowości wydawniczych, sprzętu komputerowego oraz na realizację działań promujących czytelnictwo.
Dziękujemy również Urzędowi Miasta i Gminy Mrozy za udzielenie na ten cel wsparcia finansowego w kwocie 3000 zł.
Dzięki temu biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowości wydawnicze, które będą prezentowane i udostępniane na naszym nowym regale ekspozycyjnym. Zorganizowaliśmy również Konkurs Czytelniczy “W Magicznym Świecie Bajki i Baśni”, podczas którego nagrodziliśmy zwycięzców pięknymi książkami zakupionymi z uzyskanego wsparcie finansowego.
Z tych funduszy mogliśmy wymienić także dużą cześć zniszczonych lektur, a bibliotekarze dostali do pracy nowoczesny sprzęt komputerowy.
To wszystko sprawiło, że powstał w naszej bibliotece kącik czytelniczy, w którym dzieci mogą poczytać, odpocząć i wyciszyć się.
Zachęcamy wszystkich do korzystania z zasobów i możliwości naszej biblioteki.
Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży.
Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży
Rozpoczęcie roku szkolnego
Rozpoczęcie roku szkolnego 1.09.2022
Oddziały przedszkolne 8:00
Klasy 1-3 9:00
Klasy 4-6 10:00
Obiady szkolne
ZAPISY NA OBIADY – 1,2 września (czwartek, piątek).
WYDAWANIE OBIADÓW – od 6 września (wtorek).
Opłata za wrzesień wynosi 85,50 zł (19 dni x 4,50 zł).Wpłaty od 1 września.Termin płatności 20.09.2022r.
Stawka żywieniowa od września 2022r – wynosi 4,50 zł – obiad jednodaniowy.
Opłaty za obiady należy wpłacać na konto:
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Mrozach 46 9227 0004 0000 1557 2000 0570
W tytule przelewu koniecznie należy wpisać imię i nazwisko dziecka, klasę i miesiąc za który jest wpłata.
W celu zapisania dziecka na obiady, należy pobrać poniższą kartę, wypełnić i odesłać na adres mailowy intendentki, lub wypełnić i złożyć na miejscu w pok.13. Kartę wypełniają wszyscy rodzice, których dzieci będą korzystały z obiadów.
Konieczna jest także elektroniczna rejestracja dziecka, szczegóły zawarte są w karcie zgłoszenia – dotyczy to tylko nowych dzieci, lub gdy jest zmiana danych z poprzedniego roku.Karta zgłoszenia ucznia na obiady do pobrania:
KARTA_ZGLOSZENIA_UCZNIA_NA_OBIADY
Pokój intendentki znajduje się na I piętrze pok.nr 13
Intendentka: Bieniawska Edyta
Tel. (25) 75 74 179 wew. 25
e- mail: intendent@spmrozy.pl
Wyprawka dla klas 1
Wyprawka ucznia klasy 1, rok szkolny 2022/2023
- blok techniczny biały A3 – 1 szt.
- blok techniczny kolorowy A3 – 1 szt.
- zeszyt w 3-linie (kolorowa liniatura, format pionowy) – format A4 – 1 szt.
- zeszyt w kratkę – format A4 – 1 szt.
- klej w sztyfcie – 2 szt.
- klej introligatorski – 1 szt.
- kredki drewniane Bambino – 1 op.
- kredki świecowe – 1 op.
- farby plakatowe – 1 op.
- 1 pędzel gruby, 1 pędzel cienki
- 2 teczki na gumki
- nożyczki,
- brystol biały – 1 arkusz
- szary papier – 1 arkusz
- plastelina AS lub ASTRA – 2 op.
- ryza papieru białego
- ryza papieru kolorowego
- piórnik z wyposażeniem ( 2 ołówki miękkie, gumka, temperówka, długopis, linijka, flamastry)
- podkładka śniadaniowa
- chusteczki higieniczne – 1 op. (duże wyciągane)
- chusteczki mokre – 1 op.
- ręcznik papierowy – 1 op.
- mydło w płynie – 1 szt.
- obuwie na gumowym, białym spodzie w worku ( do szatni )
- strój gimnastyczny w podpisanym workuProsimy, aby wszystkie rzeczy były podpisane.
Wyprawka dla klas "0"
Wyprawka ucznia klasy 0, rok szkolny 2022/2023
- blok techniczny biały A3 1 szt.
- blok techniczny kolorowy A3 1 szt.
- zeszyt w kratkę 1 szt.
- zeszyt w trzy linie 1 szt.
- klej w sztyfcie 4 szt.
- kredki drewniane bambino 1 op.
- kredki świecowe 1 op.
- pastele suche 1 op.
- farby plakatowe 1 op.
- pędzelek gruby + cienki ( kubeczek do wody )
- teczka na prace plastyczne
- nożyczki
- brystol biały 1 szt.
- szary papier 1 szt.
- plastelina AS lub ASTRA 2 op.
- papier ksero 1 op.
- ryza papieru kolorowego
- piórnik, a w nim : flamastry, ołówek twardy i miękki ( nakładka w razie potrzeby) długopis , gumka , temperówka
- podkładka śniadaniowa
- chusteczki higieniczne 1 op. (duże wyciągane )
- chusteczki mokre 1 op.
- ręcznik papierowy 1 op. ( duża rolka )
- kapcie ( z białą podeszwą ) + worek
- strój gimnastyczny ( spakowany w worek)
Wszystkie rzeczy muszą być podpisane :)
Zakończenie roku szkolnego
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie